T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İl Müdürü Hayrullah Göktekin Kurban Bayramı öncesi Canlı Hayvan Pazarını ziyaret etti

Yayın Tarihi : 14.06.2024

​​İl Müdürü Hayrullah Göktekin Kurban Bayramı öncesi Canlı Hayvan Pazarını ziyaret etti

İl Tarım ve Orman Müdürü Hayrullah Göktekin yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla vatandaşlarımızın güvenli gıdaya ulaşabilmeleri bakımından, İl Müdürlüğü tarafından yapılan gıda denetimleri, kurban seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar, kurban kesim noktaları ve kurban kesiminin kuralları konusunda açıklamalarda bulundu.
İl Müdürü Göktekin yaptığı açıklamada; Kurban Bayramı vesilesiyle kurban etlerinin parçalanması, muhafazası ve kıyma çekiminin hijyenik ortamlarda yapılması, şekerli ve unlu mamullerin mevzuata uygun üretilerek piyasaya arz edilmesi amacıyla bayram öncesi denetimlerin artırıldığını, denetimlerin hız kesmeden bayram boyunca da devam edeceğini söyledi.
Kurban Bayramı dolayısıyla hayvan pazarlarında ve hayvan sevklerinde artış yaşandığını; İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak gerekli hazırlıkların yapıldığını ve gerekli önlemlerin alındığını, vatandaşlarımızın kurban vecibelerini daha sağlıklı yerine getirebilmesi bakımından, hayvan pazarlarında ve şehrin giriş ve çıkış noktalarında denetimlerin yapıldığını, bayram süresince de gerekli inceleme ve denetimlerin yapılabilmesi açısından İl ve İlçe Müdürlükleri hayvan sağlığı ekiplerinin sürekli sahada olacaklarını vurguladı.
İl Müdürü Göktekin; Vatandaşlarımızın kurbanlarını İl genelinde belirlenen kurban satış noktalarından almaları gerektiğini hatırlatırken, kurbanların da kurban kesim yerlerinde kesilmesi gerektiğini, kurban kesilirken kurbana eziyet edilmemesi, hijyen şartlarına riayet ederek çevre kirliliğini sebep olunması konusunda uyarıda bulundu.
Alınacak kurbanlık özelliklerine de değinen İl Müdürü Göktekin “küçükbaş hayvanlarda bir yaşını doldurmuş veya bir yaşını doldurmuş gibi görünen 6 aydan daha büyük olması, büyükbaş hayvanlarda ise iki yaşını doldurmuş hayvanlar kurban edilebilmektedir. Alacağımız kurbanlıkların herhangi bir organının eksik olmaması, yara almamış olması, hasta olmaması, mümkünse dişi olmaması, gebe olmaması, tüylerinin parlak, görünüşünün güzel, bakışlarının canlı olması gibi özellikleri barındırması gerekmektedir.” Dedi.
Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından geliştirilen “Tarım Cebimde” mobil uygulamasını cep telefonuna indirerek hayvan küpe numarasını girdiğiniz takdirde o hayvanla ilgili bütün yaş bilgileri, ırk ve cins bilgileri, hayvanın daha önce yapılmış aşıların görülmekte olduğunu belirten Göktekin; Vatandaşlarımızın kurbanlık seçimlerinde bu mobil uygulamadan da yararlanmalarının büyük kolaylık getireceğini söyledi.
İl Müdürü Göktekin “Bu vesileyle Kurban Bayramının ülkemize, İslam âlemine hayırlara vesile olmasını diliyorum. Tüm vatandaşlarımızın Kurban Bayramı’nı şimdiden tebrik ediyorum. "dedi.​