T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İlimizde “Yemde Birlik Gücü Projesi” Teslim Töreni Gerçekleştirildi

Yayın Tarihi : 11.06.2024


İlimizde “Yemde Birlik Gücü Projesi" Teslim Töreni Gerçekleştirildi.

Valimiz Sayın  Doç. Dr. Zülkif DAĞLI başkanlığında, Çorum Milletvekili Sayın Av. Yusuf AHLATCI, Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim AŞGIN,  Vali Yardımcımız Muhammed GÜRBÜZ, DOKAP Başkanı Hakan GÜLTEKİN, İl Müdürümüz Hayrullah GÖKTEKİN, Ak Parti  il Başkan Vekili Ali EVLÜCE,  Çorum Ticaret Odası Başkanı Çetin BAŞARANHINCAL, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yılmaz KAYA, Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Naki ÖZKUBAT, Ziraat Odası Başkanı Adem ÖZDEMİR, Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Birol ALANBAY, Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği Başkanı Şaban SARICA, Pankobirlik  Başkanı Ahmet PEHLİVAN, Karadeniz Birlik Başkanı Ali BARDAKÇI, Çorum Yumurta Üreticileri Birliği Başkanı Ahmet SBER, Kurum Müdürleri ve kıymetli çiftçilerimizin  katılımları ile Yemde Birlik Gücü Projesi teslim töreni gerçekleştirildi.

 Proje teslim töreninde konuşan İl Müdürümüz Hayrullah Göktekin;

 Tarım ve hayvancılık sektöründe önemli bir adım attığımız bugünün tarımsal verimlilik ile hayvancılığımızın gelişmesine vesile olmasını temenni ediyor, hepinizi içtenlikle selamlıyorum. “Yemde Birlik Gücü Projesi" kapsamında düzenlediğimiz törene, hoş geldiniz sefalar getirdiniz.

İlimizin toplam arazi varlığı 551.284 ha olup bu alanın 38.882 hektarında yem bitkileri üretimi gerçekleştirilmektedir. Tritikale, fiğ, arpa gibi yem bitkilerinde ilimiz genelinde önemli bir yere sahiptir.

İlimiz hayvan yetiştiriciliğinde de önemli potansiyele sahip olup toplamda 206.755 adet büyükbaş, 285.427 adet küçükbaş hayvan varlığına sahiptir.

İlimiz yem bitkileri üretiminde hızla ilerlemesine rağmen rasyon hatalarından dolayı hayvansal verim istenilen düzeye çıkmamaktadır.

Kaliteli ham madde ile doğru oranda rasyonlanan yem, tüketime hazır olarak sunulacak ve hayvancılıkta beslemeden kaynaklı verim kayıpları ile sağlık sorunlarının önüne geçilmiş olacaktır.

Yem sektörü, yalnızca hayvanların temel besin ihtiyaçlarını karşılamakla kalmaz; aynı zamanda et, süt, yumurta ve diğer hayvansal ürünlerin kalitesini ve miktarını da doğrudan etkiler.

Maliyeti toplamda 8.220.900 TL olan %70 Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı desteği ve %30 Damızlık Sığır Yetiştiricileri birliği katkılarıyla “Yemde Birlik Gücü Projesi"ni gerçekleştirmiş bulunmaktayız.

Proje kapsamında, oluşturulan karışım sayesinde işletmenin karlılığını arttıracak ve yem verimindeki dalgalanmaları önleyecek olan 1 adet 30 m3 Toplam Hazırlanmış Rasyon Makinesi (TMR) ve 1 adet TMR Yem Paketleme Makinesi, üretilen yemin kalitesinin kontrol edilebilmesi için 1 adet yakın kızılötesi spektrometresi (NIR cihazı) alımı gerçekleştirilmiştir.

Değerli katılımcılar,

Sizlerin de bildiği üzere, hayvancılıkta en önemli girdiyi kaba yem oluşturmaktadır. İlimizde yem bitkileri ekiliş alanları her yıl bir öncekine kıyasla artmakta ancak ülke bazında kaba yem açığımız devam etmektedir. Bu durum hayvansal üretimi, dolayısıyla da hayvansal ürün maliyetlerini etkilemektedir. Ayrıca kaba yem açığının bulunması hayvanların yeterli ve dengeli beslenmesini zorlaştırmakta; hayvanlarda büyüme geriliğine ve bağışıklığın düşmesine neden olmakta, yetersiz beslenen hayvanlarda et ve süt kalitesi düşmektedir. Dolayısıyla pazarda rekabet gücünü azalmakta ve ihracat potansiyeli olumsuz etkilenmektedir.

Hayvan beslenmesi başta olmak üzere;  toprak verimliliği, erozyon kontrolü, gibi birçok açıdan faydası olan yem bitkileri üretimini arttırmak, hayvancılığı geliştirmek amacıyla gerçekleştirdiğimiz bu projemizin tüm çiftçilerimize hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyor, projelerimizin gerçekleşmesinde desteklerini esirgemeyen Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN başta olmak üzere, Sayın Tarım ve Orman Bakanımıza, Sayın Sanayi ve Teknoloji Bakanımıza, Sayın Valimize, Sayın Milletvekillerimize, Sayın Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanımız Sayın Hakan GÜLTEKİN ve ekibine, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birlik başkanımız Sayın Yılmaz KAYA ve ekibine şükranlarımı arz ediyor, hepinizi içtenlikle selamlıyorum." diyerek konuşmasını tamamladı.

​