T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Çiftçilerimize Ayçiçeği ve Hohut Tohumları, Yapılan Törenle Teslim Edildi

Yayın Tarihi : 2.04.2024

​Tarım ve Orman Bakanlığı'nın Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi (TAKE)​ Projesi  kapsamında İl Müdürlüğümüz tarafından temin edilen %50 hibeli Ayçiçeği ve Nohut tohumu çiftçilerimize yapılan törenle teslim edildi.​

Yapılan Törene Vali Yardımcısı Sayın Bayram KÖSE, Çorum Milletvekili Sayın Mehmet TAHTASIZ, Çorum Belediye Başkanı Sayın Dr. Halil İbrahim AŞGIN, Ak Parti Çorum İl Başkanı Sayın Murat GÜNAY, İl Müdürümüz Sayın Hayrullah GÖKTEKİN, Sivil Toplum Kuruluşlarımızın değerli temsilcileri ve çok kıymetli çiftçilerimiz katılım sağladılar.

İl Müdürümüz Sayın Hayrullah GÖKTEKİN törenin açılış konuşmasında;

İlimizde toplamda 551.228 ha tarım arazisi bulunmakta olup, 410.341 ha alanında tahıl ve diğer bitkisel ürünlerin üretimi yapılmaktadır. 2023 yılında toplam 48.789 ha alanda ayçiçeği ekimi yapılmış olup, 134 bin ton üretim ​ gerçekleştirilmiştir. Bu miktarla Türkiye ayçiçeği tohumu üretiminin %6,85'ini karşılamaktayız.

 Bunun yanında ilimiz için önemli bir yere sahip olan nohutta ise 2023 yılında 23.852 hektar alanda, 32.500 ton üretim gerçekleştirilmiş olup bu miktar ile Türkiye nohut üretiminde 4. Sırada yer almaktayız.

Küresel ısınmaya bağlı olarak ülkemizin de etkisi altına girdiği bir kuraklık dönemi içerisinde bulunmaktayız.Yetersiz yağışlar ve kuraklığın etkisini azaltmak amacıyla su isteği nispeten az olan ürünlerin yetiştiriciliğine öncelik verilmesi ve üretimde sürdürülebilirliğin sağlanması büyük önem arz etmektedir.

Nohut ve Ayçiçeği tohumlarının üretimi ilimizde yaygın olarak gerçekleştirilmekte olup projemiz sonrasında nadas alanlarının doğru uygulamalarla tarımsal üretime kazandırılması, kuru tarım arazilerinin değerlendirilmesi ve kısıtlı su kaynaklarımızın en verimli şekilde kullanılmasını amaçlamaktayız.

Tarihi geçmişi ve kültürel değeriyle Ülkemizin önemli bir parçası olan ve coğrafi işaretle tescillenen Çorum Leblebisi üretiminin arttırılması hem yerel hem de ulusal alanda ilimizin tanıtımı için oldukça önemlidir.

Bu kapsamda; toplam maliyeti 13.600.000 TL olan ve %50 çiftçilerimizin katkısı ile “Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi" ni gerçekleştirmiş bulunmaktayız.

Gerçekleştirmiş olduğumuz bu projelerimiz ile 1250 çiftçimize 31.000 dekar alan için yaklaşık 14 ton ayçiçeği tohumu, 996 çiftçimize 10.500 dekar alan için ise 124 ton nohut tohumu teslimi gerçekleştirilecektir.

Bundan sonraki süreçte de çiftçimizin talepleri doğrultusunda, devletimizin verdiği teşvikler ile ilimiz tarımını geliştirmeye devam edeceğiz. Bu hususta teslimini gerçekleştirdiğimiz tohumların üreticilerimize hayırlı olmasını, bol ve bereketli kazançlar getirmesini temenni ediyorum." dedi.​

İl Müdürümüz Sayın Hayrullah GÖKTEKİN konuşmalarını " Projenin gerçekleşmesini sağlayan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN başta olmak üzere, Sayın Bakanımıza, Sayın Valimize, İl Müdürlüğümüzün kıymetli çalışanlarına teşekkür ediyorum" diyerek tamamlamıştır.