T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

YEM BİTKİLERİNİN EKİLİŞ ALANLARININ ARTTIRILMASI PROJESİ KAPSAMINDA ÇİFTÇİLERİMİZE YONCA VE ADİ FİĞ TOHUMU DAĞITIM TÖRENİ DÜZENLENDİ

Yayın Tarihi : 28.03.2024

YEM BİTKİLERİNİN EKİLİŞ ALANLARININ ARTTIRILMASI PROJESİ KAPSAMINDA ÇİFTÇİLERİMİZE YONCA VE ADİ FİĞ TOHUM DAĞITIM TÖRENİ DÜZENLENDİ.

İlimizde hayvancılığı geliştirmenin yollarından biri de hayvan beslenmesinde kullanılan yem bitkilerinin ekilişlerine önem vermek olup bu özellikleriyle yonca ve adi fiğ tohumları besin değeri, verimlilik ve adaptasyon gibi özellikleri bakımından diğer bitkilerden üstünlüğüyle karşımıza çıkmaktadır. Aynı zamanda hayvancılıkla uğraşan işletmelerin, hayvan beslenmesine kullanacakları kaba yemleri kendi işletmelerinde üretmeleri, karlı bir yetiştiricilik için esastır.

Bu hususta ilimizde yem bitkileri ekiliş alanlarını arttırmak amacıyla, Müdürlüğümüz tarafından maliyeti toplamda 1.231.000 TL olan ve %50 çiftçi katkısı ile “Yem Bitkisi Ekiliş Alanlarının Arttırılması Projesi" gerçekleştirilmiştir. Bu proje ile 1.600 dekar alanda üretim yapılmak üzere 24.200 kg adi fiğ tohumu ve 1.100 dekar alanda üretim yapılmak üzere 4.720 kg yonca tohumu dağıtımı Vali Yardımcımız Sayın Muhammed Gürbüz'ün katılımıyla Müdürlüğümüz toplantı salonunda gerçekleştirilmiştir.

İl Müdürümüz Sayın Hayrullah Göktekin “Hayvan beslenmesi başta olmak üzere, toprak verimliliği, erozyon kontrolü, biyoçeşitlilik ve sürdürülebilirlik gibi birçok açıdan faydası olan yem bitkileri üretimini arttırmak amacıyla gerçekleştirdiğimiz projemizin tüm çiftçilerimize hayırlı olmasını diliyor, dağıtımını yaptığımız tohumlarımızın bereket ve kazanç vesilesi olmasını temenni ediyorum." diyerek devletimiz tarafından verilen desteklerin çiftçilerimizin emekleriyle buluşmaya devam edeceğini bildirerek, projede emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti.