T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Sungurlu İlçesinde Armut Hasadı Yapıldı

Yayın Tarihi : 8.11.2023

İl Müdürü Hayrullah Göktekin Sungurlu İlçesi Karakaya Köyünde meyvecilik yapan Yüksel Apaydın'a ait armut bahçesinde düzenlenen armut hasadı programına katıldı.

Programda açıklamalarda bulunan İl Müdürü Göktekin; Bugün burada gerçekleştireceğimiz hasat programımızın farkındalık oluşturarak üretim kalitemizi ve önce ilimize sonra ülkemize ekonomik katkı sağlayacak aşamaya gelmesini ve hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Hoş geldiniz, şeref verdiniz.  

Ana misyonu insanları beslemek olan tarım sektörü, bizim gibi tarım ülkesi olan bir ülke için vazgeçilemeyecek bir sektördür. Bulunulan yüzyıl ve teknoloji çağı fark etmeksizin her teknolojinin ve yeniliğin bir doyum noktası olmakla birlikte, sadece tarım sektöründe gıdaya olan talep bitmeyecektir. Tarım sadece gıda ihtiyacımızı karşılamıyor; çevreden ekonomiye, çiftçi refahından toplumsal ilerlemeye kadar pek çok alanı etkiliyor, yön veriyor.

Tarımın sürdürülebilir olması, ülkemiz tarımsal üretiminde kendi ihtiyacını karşılayacak düzeye ulaşmasının önemi son yıllarda dünyada yaşanan gelişmelerle birlikte daha da anlaşılmıştır. Bu kapsamda ilimizin verimli toprakları, zengin florası ve iklim çeşitliliği sayesinde ülkemiz için kritik öneme sahip buğday, arpa, ayçiçeği, çeltik, tritikale, şekerpancarı, yem bitkileri gibi ürünlerde önemli bir potansiyele sahiptir.

Teknolojinin ve yeni tekniklerin böylesi geliştiği günümüz koşulları mevsimi dışında meyve-sebze üretimini mümkün kılmaktadır. Hele de muhafaza koşullarının geliştirilmesiyle tüketim seçenekleri arttırılmış, artan seçenekler her kitleye hitap eder hale gelmiştir.

Bu aşamada Müdürlüğümüz tarafından 2022 yılında DOKAP desteğiyle “Dondurarak Meyve Sebze Kurutma Ünitesi" kurularak gıdaların besin ve vitamin değerini, aromasını ve hatta kokusunu bile koruduğu sistem ilimize kazandırılmıştır. Dondurarak kurutma ile meyveler besin değerlerini %97 oranında korumaktadırlar, bu da hem mevsimi dışında tüketimi sağlayacak, hem herhangi bir katkı maddesi kullanmaya gerek kalmadan besin değerlerini kaybetmemiş meyve üretimini de tüketimini de sürekli kılacaktır.

Meyve ve Sebzeleri ilk günkü tazeliğiyle korumanın bir başka yolu olan soğuk hava depoları da ilimiz sınırlarında bulunmakta, 5 adet işletme tarafından aktif olarak kullanılmaktadır. Bununla birlikte ilimizde yine meyve ve sebzelerin muhafaza süresini arttıran reçel ve turşu üretimi de yapılmakta,  üretilen turşuların önemli bir kısmı başta Almanya, Gürcistan, ABD, Azerbaycan olmak üzere yaklaşık 20 farklı ülkeye ihraç edilmektedir.

Değerli katılımcılar, ilimizin tarımsal arazi varlığı 555.537 ha'dır. Bu alanın 10.159 ha alanı, yani %1,8 'i Meyve ve Baharatlı Bitkiler için kullanılmaktadır. Yapacak olduğumuz meyveciliği geliştirme projeleri ile bu alanı daha da arttırmayı hedeflemekteyiz.

2024 yılından itibaren hayata geçirilecek tarımsal üretim planlamasına göre eğimi %6'nın altındaki tarım arazilerinde meyve bahçesi kurulmasına izin verilmeyecek. Bunu bir yasak olarak değil tarım arazilerimizin amacına uygun olarak değerlendirilmesi yönünde alınmış bir tedbir olarak görmemiz gerekir.

Ayrıca meyve üretiminin arttırılması için Bakanlığımız tarafından sertifikalı fidan kullanan çiftçilerimize; ceviz ve badem için 800 TL, elma, armut, asma gibi diğer meyve türleri için ise dekara 600 TL destek ödemesi yapılmaktadır.

Bugün burada açılışını yapacağımız Armut hasadı için ise Çorum sınırları içerisinde 155.839 adet meyve veren ağaç bulunmakla birlikte 675 da alanda yıllık 4070 ton üretim yapılmaktadır. Biliyoruz ki bu üretim bizler için yeterli değil, ancak üretimimiz teknolojinin gelişmesiyle birlikte, çağın gerekliliklerine uyum sağlayarak, çiftçilerimizin modern teknikleri benimsemesi ile artacak; ilimiz meyve sebze üretiminde daha üst sıralara taşınacak ve gerek üretimi gerekse muhafaza koşullarının geliştirilmesi ile Türkiye içerisinde söz sahibi olacaktır.

Bugün burada gerçekleştirdiğimiz programda, istenildiği ve emek verildiğinde nasıl başarı sağlanacağını görmüş bulunmaktayız. Bu programın hazırlanışında emeği geçen herkese teşekkür ediyor, hayırlara vesile olmasını diliyorum dedi.