T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İl Tarım ve Orman Müdür V. Erdem Kolabaş, ilimiz Altınbaş Köyünde kiraz yetiştiriciliği yapan Hüseyin Kılıçarslan’ı ziyaret etti

Yayın Tarihi : 17.07.2023

İl Müdür V. Kolabaş, ziyareti Ziraat Odası Başkanı Adem Özdemir ile birlikte gerçekleştirerek, üretici ile bilgi alışverişinde bulundu. Kiraz yetiştiriciliği, karşılaşılan sorunlar, fırsatlar ve sektördeki atılması gereken adımlar hakkında görüşmeler yapıldı.

Kılıçarslan; yıllara göre 50-60 ton üretim yaptıklarını ve elde ettikleri ürünleri yurtiçi ve yurtdışı pazarlara gönderdiklerini belirtti. İklim ve toprak yapısı bakımından ilimizin kiraz yetiştiriciliğine çok uygun olduğunu belirten Kılıçarslan; doğru bakım şartlarında yüksek kalitede kirazların üretilebileceğini belirtti.


Kolabaş, son on yılda ilimizde kiraz alanlarının üç kat arttığını belirterek, üretimin 1.8 Bin tondan yaklaşık 3 Bin tona yükseldiğini vurguladı. İhracata yönelik kalitede kiraz üretilmesinin gerektiğine değinen Kolabaş, İl Müdürlüğü olarak, modern tekniklerin üreticilere gösterilmesi için yayım çalışmalarına çok önem verdiklerini belirtti. Üreticilerin yatırım yapması için Bakanlığın hibe programları ve desteklerinin olduğuna dikkat çekerek, çiftçilerin gelirlerini artırmak için birçok destek ve projeyle çiftçinin yanında olduklarını ifade etti.


Kılıçarslan, kiraz mevsimiyle ilgili tecrübelerini aktarırken, üretim miktarı ve fiyat hakkındaki bilgileri aktardı.


Ziyaret Sonunda İl Müdür V. Erdem Kolabaş ve Ziraat Odası Başkanı Adem Özdemir üreticiye başarılı çalışmalarından dolayı teşekkür ettiler.