16.8.2018 / Gösterim Sayısı : 192

İl Müdürümüz Orhan Sarı Sungurlu İlçesinde İncelemelerde Bulundu

#sungurlu çiftçi ziyaretleri

İl Müdürümüz Orhan Sarı, Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği başkanı Şevket Avcı ve Sungurlu Ziraat Odası Başkanı Dursun Karaderili ile birlikte Sungurlu ilçesinde bir dizi incelemede bulunarak Sungurlu' nun en uzak köyleri olan Çayan, Asayiş ve Kalender Köylerinde üreticilerle bir araya geldi. Üreticilerle değerlendirme yapan Sarı; Üretimleri, yaşamları ve yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi aldı. Özellikle tarım ve hayvancılık konularında yaşanan sıkıntıların dile getirildiği sohbette; Dünyada ve Türkiye'de geleneksel tarım tekniklerinin rafa kalktığını, tüm dünya tarafından kabul edilen modern tarım tekniklerini uygulamaya geçmemiz gerektiğini belirten Sarı; İnsan işgücü ile yapılan birçok işin artık makineler ile daha az maliyetle yapılabildiğini, minimum maliyet ve maksimum verim için modern teknikleri uygulamanın önemli olduğunu söyledi.

Ayrıca Sungurlu' da kavun üretiminin yoğun olduğunu ve yöreye özgü çeşitlerin yaygınlaştırılarak tanıtımının yapılması gerektiğine değindi.

Asayiş Köyünde küçükbaş hayvancılık işletmesinde de incelemelerde bulunan Orhan Sarı; İşletme sahibi Cafer Harputlu' dan işletme hakkında bilgi aldı. İşletmenin Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Hayvan Gen Kaynaklarının Korunması amacıyla ıslah programı kapsamında oluşturulan akkaraman ırkı elit sürü olduğunu söyleyen Harputlu, işletmede 800 Küçükbaş hayvan olduğunu, Türkiye' de işletme ve sürü büyüklüğü olarak örnek işletmelerden olduğunu dile getirdi.

Ülkemizin et ihtiyacının yerli imkânlarla karşılanabilmesi için böyle örnek işletmelerin arttırılması gerektiğini söyleyen Sarı; "Hızlı bir şekilde verimli ırklarla oluşturulmuş sürülerin artması gerekiyor. Bakanlık olarak buna yönelik önlemler alınıyor, bizlerde yapılması gereken çalışmaları ilimizde uygulamaya gayret gösteriyoruz. Yem girdilerinin azalması, meraların ıslahı ve meralarımızın etkin kullanımı konularındaki çalışmalara öncelik vermiş bulunmaktayız" Dedi.

Türkiye genelinde orman vasfını yitiren ve ağaçlandırma alanı olarak belirlenen hazine arazilerinin ağaçlandırması konusunda örnek çalışmalar yürüten Karaoğlu Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Ahmet Karaoğlu ile de görüşen Sarı, çalışmalarının ülke için önemli olduğunu söyleyerek çalışmalarında başarılar diledi. 


''